PAZARLAMA VE REKLAMCILIK


Bölüm Hakkında

Bölümümüz, Halkla İlişkiler ve Tanıtım (1. Öğretim) olmak üzere 1 programdan oluşmaktadır. 

Bu programların için ön lisans öğretim süresi 2 yıldır. Öğretim dili Türkçe’ dir.
 
Kontenjan : 40 (1. Öğretim) 
 
Programın Amacı

Günümüzde kurumlar ürettiği ürün ve hizmetleri tanıtmak, pazarlamak, pazardaki paylarını yükseltmek amacıyla çağdaş iletişim tekniklerine ve bu teknikleri kullanıp sürdürebilecek kaliteli bireylere ihtiyaç duymaktadır. Halkla ilişkiler ve Tanıtım Programı bu ihtiyaçlara yanıt verebilecek, bilimsel bilgiye dayalı, nitelikli mesleki bilgi ve mesleki yabancı dil ile donanımlı, mesleki etik duygusuna sahip, değişimleri ve gelişmeleri takip eden kaliteli gençleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
 
Mesleğin gerektirdiği özellikler
 
Bilgisayar Programcısı olmak isteyenlerin; analitik düşünme becerisine sahip, araştırmaya meraklı, sorumluluk sahibi, hayal gücü yüksek, ayrıntılara önem veren, matematik ve fizik alanında başarılı, yabancı dile ilgi duyan, el ve parmak becerisi gelişmiş, mekanik yeteneğe sahip, ekip çalışmasına yatkın kimseler olmaları gerekir.
 
Sektörel Çalışma Alanları
 
Halkla ilişkiler ve tanıtım programı mezunları, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda görev yapabilirler. Özellikle özel sektörde hemen hemen tüm büyük şirketlerin halkla ilişkiler birimi vardır. Bu bölümün mezunları için sektör sınırlaması yoktur; bütün sektörlerde halkla ilişkiler birimi mevcuttur. Verilen eğitim, bütün sektörleri kapsamaktadır. Kendisini iyi yetiştirmiş ve en az bir yabancı dili iyi derecede bilen bir "Halkla İlişkiler ve Tanıtım Elemanı" geniş iş olanaklarına sahiptir.
 
İş imkanları
 
Halkla ilişkiler ve Tanıtım Önlisans Programından mezun olanlar, özel ya da devlet kurumlarının iletişim, basın ve halkla ilişkiler gibi birimlerinde, gazete, dergi, radyo ve televizyonlarda, ayrıca reklam ve halkla ilişkiler ajanslarında çalışma imkanına sahiplerdir. 
 
Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları
 
Halkla İlişkiler
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Halkla İlişkiler ve Tanıtım
İletişim
İletişim Bilimleri
İletişim Sanatları
İletişim Tasarımı
İletişim ve Tasarımı ve Yönetimi
İletişim ve Tasarım
Reklam Tasarımı ve İletişimi
Reklamcılık
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler 
 
Açık öğretim olanakları
 
Bölüm mezunlarımız, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Lisans Programlarından İktisat ve İşletme Programlarına, hazırlık Programına dahil olmadan üçüncü sınıfına doğrudan kayıt yaptırabilmektedirler. 
 
Bilgisayar Laboratuvar İmkânları
 
Programlama Laboratuvarı
P4 işlemcili 40 adet bilgisayardan oluşmaktadır.


Think-Line Laboratuvarı
40 adet terminal ve bir ana serverdan oluşan laboratuvardır.

 
Bölüm Ders İçerikleri - Müfredat için tıklayınız...

(Bu belge bilgilendirme amaçlıdır. Okulumuz Öğrenci işleri tarafından onaylanmadan resmiyet kazanmaz.)
 


Bölüm Akademik Personel Listesi için Tıklayınız...