YÜKSEKOKULUMUZ BİTKİSEL VE HAYVANSAL ÜRETİM BÖLÜMÜ İLE MAKİNE VE METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜNDEN TEKNİK GEZİ

Yazar: samsunmyo | Tarih: 20 Mayıs 2024

Samsun Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü ile Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Öğrencileri Bafra ilçesine teknik gezi düzenledi.

Gezi kapsamında Seracılık programı II. Sınıf öğrencileri ile Tarım Makinaları I. sınıf öğrencilerinin bahar yarıyılında öğrenim gördükleri “Sebze ve Süs Bitkileri Hastalıkları”, “Örtü Altı Sebzeciliği”, “Topraksız Tarım” ve “Genel Bahçe Bitkileri” dersleri kapsamında, Bafra ilçesinde bulunan tarımsal kurum ve kuruluşlar ziyaret edilerek, öğrencilerin teknik bilgi ve birikimlerinin artırılması amaçlanmıştır.

İlk olarak Bafra ilçesi, Organize Sanayi Bölgesinde 288 bin m2’lik arazide kurulu United Genetics/Türkiye grubuna bağlı fide yetiştiriciliği yapılan üretim seraları ziyaret edildi. Kurum müdürü Ziraat Mühendisi İrem Soydaş ve üretim müdürü Ziraat Teknikeri Ergin Keskin ile tesise bağlı birimler gezilerek yapılan fide üretimi, aşılı fide üretim süreci, pazarlama ve dağıtım konusunda teknik bilgiler anlatıldı.

Sonraki ziyaret kapsamında Bafra Tarım İlçe Müdürlüğü’ne gidilerek, Bafra ilçesindeki tarımsal üretim kapasitesi, arazi dağılımı, üretim çeşitliliği ve özellikle örtü altı sebze üretimine dair bilgiler Zir. Müh. Ümit Erdem tarafından öğrencilere aktarıldı.

Son olarak Zir. Müh. Bayram Ali Ayfer’e ait Dikenli Bahçe Çiçekçilik işletmesine ait üretim seraları gezilerek, aynı zamanda üretim sorumlusu olan Ayfer tarafından iç mekân ve dış mekan süs bitkisi türleri, yetiştiricilik süreçleri, bakım, sulama, gübreleme, hastalık ve zararlı mücadelesi ve ürün pazarlama ve satışı konularında bilgiler verildi.